KF85X-AD-15P-K
Mfr.Part #
KF85X-AD-15P-K
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
No
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Contact Form :
Stamped
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
2A
Voltage - Rated :
30V
HTS Code :
Contact Finish Thickness :
Flash
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
2
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Feature :
Grounding Indents
Contact Material :
Brass
Datasheets
KF85X-AD-15P-K
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-AD-15P-K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF85X-AD-15P-K pinout, KF85X-AD-15P-K datasheet PDF, KF85X-AD-15P-K amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-AD-15P-K ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF85X-AD-15P-K Overview
KF85X-AD-15P-K Features
KF85X series
KF85X-AD-15P-K Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF85X-AD-15P-K D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP