KF85X-BD-25S-K30
Mfr.Part #
KF85X-BD-25S-K30
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Voltage - Rated :
30V
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Total Number of Contacts :
25
Number of Positions :
25
Current Rating (Amps) :
2A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
KF85X-BD-25S-K30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-BD-25S-K30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF85X-BD-25S-K30 pinout, KF85X-BD-25S-K30 datasheet PDF, KF85X-BD-25S-K30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-BD-25S-K30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF85X-BD-25S-K30 Overview
KF85X-BD-25S-K30 Features
KF85X series
KF85X-BD-25S-K30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF85X-BD-25S-K30 D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP