KF85X-BD-25P-BRJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KF85X-BD-25P-BRJ
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Total Number of Contacts :
25
Voltage - Rated :
30V
Contact Form :
Stamped
Additional Feature :
LOW PROFILE
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
KF85X
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
HTS Code :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Solder
MIL Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating (Amps) :
2A
Color :
Black
Number of Positions :
25
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mixed Contacts :
Contact Material :
Brass
Empty Shell :
Datasheets
KF85X-BD-25P-BRJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-BD-25P-BRJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF85X-BD-25P-BRJ pinout, KF85X-BD-25P-BRJ datasheet PDF, KF85X-BD-25P-BRJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-BD-25P-BRJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF85X-BD-25P-BRJ Overview
KF85X-BD-25P-BRJ Features
KF85X series
KF85X-BD-25P-BRJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF85X-BD-25P-BRJ D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP