KF85X-AD-15S-K30
Mfr.Part #
KF85X-AD-15S-K30
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
No
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
30V
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
2
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Current Rating (Amps) :
2A
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Option :
GENERAL PURPOSE
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Material :
Phosphor Bronze
EAR99
Datasheets
KF85X-AD-15S-K30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-AD-15S-K30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF85X-AD-15S-K30 pinout, KF85X-AD-15S-K30 datasheet PDF, KF85X-AD-15S-K30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-AD-15S-K30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF85X-AD-15S-K30 Overview
KF85X-AD-15S-K30 Features
KF85X series
KF85X-AD-15S-K30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF85X-AD-15S-K30 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP