KDZVTFTR39A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KDZVTFTR39A
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 39V 1W PMDU
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1 W
Tolerance :
±5.13%
Height :
0.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Status :
Active
Power Dissipation :
1W
Product Type :
Zener Diodes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
KDZVTFTR39
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39 V
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage Tolerance :
6 %
Width :
1.6 mm
Packaging :
Cut Tape
Qualification :
AEC-Q101
RoHS :
Details
Product Category :
Zener Diodes
Test Current :
10 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 30 V
Supplier Device Package :
PMDU
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOD-123F
Zener Current :
10 uA
Brand :
Length :
2.6 mm
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
KDZVTFTR39A
ROHM Semiconductor KDZVTFTR39A
±5.13% 10 μA @ 30 V 150°C (TJ) SOD-123F
KDZVTFTR39A Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 10 μA @ 30 V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 39 V.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 10 uA.
KDZVTFTR39A Features
reverse leakage current of 10 μA @ 30 V
10 μA @ 30 V is the maximum voltage (Tol)