KDZVTFTR24B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KDZVTFTR24B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 24V 1W PMDU
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
SOD-123F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.4V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tol-Max :
5.88%
Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
1W
Additional Feature :
High Reliability
Polarity :
Unidirectional
HTS Code :
Working Test Current :
40mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Elements :
1
Zener Voltage :
2.4V
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reference Voltage :
2.4V
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 1V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
150°C TJ
Tolerance :
±6.25%
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Dual
Datasheets
KDZVTFTR24B
ROHM Semiconductor KDZVTFTR24B
ZENER DIODE ±6.25% 2.4V 200μA @ 1V 150°C TJ 1W 2 Terminations SOD-123F
KDZVTFTR2.4B Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 200μA @ 1V.A voltage of 5.88% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 2.4V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 40mA.
KDZVTFTR2.4B Features
reverse leakage current of 200μA @ 1V
200μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 40mA
minimal dynamic impedance is 40mA