KDZVTFTR13B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KDZVTFTR13B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 13V 1W PMDU
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage Tol-Max :
6.01%
Zener Voltage :
13V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reference Voltage :
13V
Tolerance :
±6.54%
Additional Feature :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13V
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 10V
Package / Case :
SOD-123F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
150°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Type :
ZENER DIODE
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Form :
Flat
Datasheets
KDZVTFTR13B
ROHM Semiconductor KDZVTFTR13B
ZENER DIODE ±6.54% 13V 10μA @ 10V 150°C TJ 1W 2 Terminations SOD-123F
KDZVTFTR13B Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 10μA @ 10V is required.6.01% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 13V.
KDZVTFTR13B Features
reverse leakage current of 10μA @ 10V
10μA @ 10V is the maximum voltage (Tol)