K12L0C-P14LFG0-7200
Mfr.Part #
K12L0C-P14LFG0-7200
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, SZ
Number of Contacts :
14 Contact
Current Rating (Amps) :
7.5A
Current Rating :
7.5 A
Voltage Rating :
366V
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Cable Opening :
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Datasheets
K12L0C-P14LFG0-7200
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K12L0C-P14LFG0-7200 Overview
K12L0C-P14LFG0-7200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
K12L0C-P14LFG0-7200 Applications
There are a lot of ODU
K12L0C-P14LFG0-7200 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER