K12L0C-P06LPH0-6200
Mfr.Part #
K12L0C-P06LPH0-6200
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT.,INLINE,SZ.
Number of Positions :
6
Current Rating :
12 A
Cable Opening :
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Current Rating (Amps) :
12A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Voltage Rating :
500V
Number of Contacts :
6 Contact
Datasheets
K12L0C-P06LPH0-6200
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K12L0C-P06LPH0-6200 Overview
K12L0C-P06LPH0-6200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
K12L0C-P06LPH0-6200 Applications
There are a lot of ODU
K12L0C-P06LPH0-6200 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER