K12L0C-P03LSN0-6200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K12L0C-P03LSN0-6200
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bulk
Termination Style :
Solder
Termination :
Solder Cup
ODU USA
IP Rating :
IP50
Series :
ODU MINI-SNAP? L
RoHS :
Details
Primary Material :
Metal
Contact Material :
Brass
Cable Opening :
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Orientation :
Shell Size :
2
Current Rating :
16 A
Shell Size, MIL :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shielding :
Unshielded
Features :
Backshell
Mounting Style :
CABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
800V
Shell Size - Insert :
2
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Feature :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating (Amps) :
16A
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Material :
Brass
Base Product Number :
K12L0C-P
Number of Positions :
3
Number of Contacts :
3 Contact
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Datasheets
K12L0C-P03LSN0-6200
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K12L0C-P03LSN0-6200 Overview
K12L0C-P03LSN0-6200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
K12L0C-P03LSN0-6200 Applications
There are a lot of ODU
K12L0C-P03LSN0-6200 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER