K12L0C-P12LFG0-6200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K12L0C-P12LFG0-6200
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECPT, INLINE, STY
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Current Rating :
7.5 A
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Primary Material :
Metal
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
12 Contact
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Positions :
12
Contact Gender :
Socket (Female)
RoHS :
Details
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Termination Style :
Solder
Product Status :
Active
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
ODU USA
Shell Size - Insert :
2
Mounting Feature :
Mounting Style :
CABLE
Shell Size, MIL :
IP Rating :
IP50
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shielding :
Unshielded
Base Product Number :
K12L0C-P
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell
Package :
Bulk
Brand :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size :
2
Orientation :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Voltage Rating :
400V
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
K12L0C-P12LFG0-6200
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
K12L0C-P12LFG0-6200 Overview
K12L0C-P12LFG0-6200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
K12L0C-P12LFG0-6200 Applications
There are a lot of ODU
K12L0C-P12LFG0-6200 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER