JR21WR-10SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JR21WR-10SC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
JR-W
Color :
Black
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
Keyed
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Termination :
Silver
Shell Material :
ALUMINUM ALLOY/BRASS/ZINC ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Published :
Shell Size - Insert :
21
Number of Positions :
10
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Chromium
Shielding :
Unshielded
Insulation Material :
Resin
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Flanges, Panel
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
10
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Datasheets
JR21WR-10SC
Receptacle Housing ALUMINUM ALLOY/BRASS/ZINC ALLOY Panel Mount CHROMIUM 10 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included JR-W
JR21WR-10SC Overview
JR21WR-10SC Features
JR-W series
JR21WR-10SC Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
JR21WR-10SC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT