JR21PK-16SC(71)
Mfr.Part #
JR21PK-16SC(71)
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Size :
1.0mm
Number of Positions :
16
Datasheets
JR21PK-16SC(71)
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included JR
JR21PK-16SC(71) Overview
JR21PK-16SC(71) Features
JR series
JR21PK-16SC(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
JR21PK-16SC(71) Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT