JR21PK-10PC(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JR21PK-10PC(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG HSG MALE 10POS INLINE
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Insert Material :
Polycarbonate (PC)
Shielding :
Unshielded
Published :
2014
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
JR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Keyed
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
21
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
1.6mm
Contact Type :
Crimp
Datasheets
JR21PK-10PC(71)
Hirose JR21PK-10PC(71)
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 10 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included JR
JR21PK-10PC(71) Overview
JR21PK-10PC(71) Features
JR series
JR21PK-10PC(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
JR21PK-10PC(71) Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT