JR21PK-16PC(71)
Mfr.Part #
JR21PK-16PC(71)
Description
CONN PLUG HSG MALE 16POS INLINE
Stock
6
In Stock :
6
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Contact Size :
1.0mm
Max Current Rating :
5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Type :
For Male Pins
Published :
2014
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Positions :
16
Crimp
Radiation Hardening :
No
Plug Housing
Length :
53.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Datasheets
JR21PK-16PC(71)
Hirose JR21PK-16PC(71)
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included JR
JR21PK-16PC(71) Overview
JR21PK-16PC(71) Features
JR series
JR21PK-16PC(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
JR21PK-16PC(71) Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT