JR21RK-16SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JR21RK-16SC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Depth :
0.906 inch
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
21
Number of Ports :
1
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Size :
1.0mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
JR
Body Breadth :
1.26 inch
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Reference Standard :
UL
Orientation :
Keyed
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Resistance :
10MOhm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
Contact Type :
Crimp
Body Length or Diameter :
1.26 inch
Type :
For Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
16
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
16
Mounting Feature :
Flange
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Insert Material :
Polycarbonate (PC)
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2012
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
Datasheets
JR21RK-16SC
Hirose JR21RK-16SC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included JR
JR21RK-16SC Overview
JR21RK-16SC Features
JR series
JR21RK-16SC Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
JR21RK-16SC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT