JAN2N5153L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JAN2N5153L
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 80V 2A TO5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
22 Weeks
Number of Elements :
1
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Packaging :
Bulk
Max Collector Current :
2A
Max Power Dissipation :
1W
Pin Count :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Polarity/Channel Type :
PNP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
COLLECTOR
Transistor Type :
PNP
Terminal Position :
BOTTOM
Qualification Status :
Qualified
Package / Case :
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5.5V
Terminal Form :
Wire
Collector Base Voltage (VCBO) :
100V
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500/545
Turn On Time-Max (ton) :
500ns
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
80V
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation :
1W
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A 5V
Datasheets
JAN2N5153L
JAN2N5153L Overview
In this device, the DC current gain is 70 @ 2.5A 5V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 1.5V @ 500mA, 5A.Keeping the emitter base voltage at 5.5V allows for a high level of efficiency.Maximum collector currents can be below 2A volts.
JAN2N5153L Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A
the emitter base voltage is kept at 5.5V