IXYN110N120C4
Mfr.Part #
IXYN110N120C4
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
IGBT 1200V 110A GEN4 XPT SOT227B
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Product Category :
IGBT Transistors
RoHS :
Details
NTC Thermistor :
No
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Mounting Style :
Screw Mounts
IXYS
Series :
XPT?
Current - Collector (Ic) (Max) :
220 A
Subcategory :
IGBTs
Current - Collector Cutoff (Max) :
50 µA
Input :
Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 110A
Configuration :
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V
IGBT Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
SOT-227
Tradename :
XPT
Packaging :
Tube
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
5.42 nF @ 25 V
Power - Max :
830 W