IXYN100N120C3H1
Mfr.Part #
IXYN100N120C3H1
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
IGBT MOD 1200V 134A 690W SOT227B
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
UPPER
Switching Speed :
20 → 50kHz
Input Capacitance :
6nF
Supplier Device Package :
SOT-227B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Lead Free :
Lead Free
Continuous Collector Current :
134A
Current - Collector (Ic) (Max) :
134A
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Si
Turn On Time :
122 ns
Configuration :
Single
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Surface Mount :
No
Turn On Delay Time :
32 ns
IGBT Type :
Base Product Number :
IXYN100
Max Power Dissipation :
690W
Number of Terminals :
4
Series :
XPT™, GenX3™
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.9V
Package Type :
SOT-227B
NTC Thermistor :
No
Tradename :
XPT, GenX3
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
6nF @ 25V
Power Dissipation :
690W
Product Type :
IGBT Transistors
Transistor Element Material :
SILICON
Max Collector Current :
134A
IXYS
Package Shape :
RECTANGULAR
Power - Max :
690W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Pins :
4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.5V @ 15V, 100A
Dimensions :
38.2 x 25 x 9.6mm
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
Turn Off Time-Nom (toff) :
265 ns
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Brand :
IXYS
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+150 °C
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 150 C
Channel Type :
N
Mount :
Chassis Mount, Screw, Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
123 ns
ECCN Code :
EAR99
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Width :
25.07mm
Case Connection :
Isolated
Minimum Operating Temperature :
-55 °C
Length :
38.23mm
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Input :
Standard
Pin Count :
Power Dissipation-Max (Abs) :
690 W
Transistor Application :
POWER CONTROL
Mounting Style :
Screw Mounts
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Details
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Height :
9.6mm
Collector Current-Max (IC) :
134 A
Datasheets
IXYN100N120C3H1
Littelfuse IXYN100N120C3H1
The IXYS Transistors IGBT Modules IXYN100N120C3H1 are designed for high power applications. These modules feature a 1200V collector-emitter voltage rating, a 134A collector current rating, and a 690W power dissipation rating. The modules are housed in a SOT227B package, making them suitable for a wide range of applications. The IXYN100N120C3H1 modules are designed to provide reliable performance and long-term reliability. They are ideal for use in motor control, power conversion, and other high power applications.