IXGP20N100
Mfr.Part #
IXGP20N100
Package / Case
TO-220-3
Description
IGBT 1000V 40A 150W TO220
Package / Case :
TO-220-3
Turn On Time :
60 ns
Test Condition :
800V, 20A, 47 Ω, 15V
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
TO-220AB
SILICON
Power Dissipation-Max (Abs) :
150 W
Transistor Application :
Motor Control
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
IGBT Type :
PT
Max Collector Current :
40A
Mounting Type :
Through Hole
Td (on/off) @ 25°C :
30ns/350ns
Switching Energy :
3.5mJ (off)
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55 °C
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1000V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3V @ 15V, 20A
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
IXYS Corporation
Current - Collector (Ic) (Max) :
40A
Turn Off Time-Nom (toff) :
1220 ns
Collector Emitter Saturation Voltage :
3V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1kV
Power - Max :
150W
Fall Time-Max (tf) :
700ns
Base Part Number :
IXG*20N100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
150 °C
Max Power Dissipation :
150W
Gate Charge :
73nC
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1kV
Base Product Number :
IXGP20
Product Status :
Active
Number of Terminals :
RoHS :
Compliant
Weight :
2.299997g
Package :
Tube
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Collector Current-Max (IC) :
40 A
Collector-Emitter Voltage-Max :
1000 V
Current - Collector Pulsed (Icm) :
80A
Surface Mount :
No
Datasheets
IXGP20N100
Littelfuse IXGP20N100
IXGP20N100                                  DESCRIPTION
IXGP20N100                                  Feature
High Efficiency (Up to 96%)
• On/Off Inhibit
• Under-Voltage Lockout
• Output Current Limit
• Overtemperature Shutdown
• Operating Temperature: -40°C to 85°C
• Surface Mount Package Available
IXGP20N100                                 APPLICATIONS
General-Purpose, Industrial Controls,
HVAC Systems
• Wide-Input Voltage
• Test and Measurement,
(7 V to 36 V) / (15 V to 36 V)