IXGP15N120B
Mfr.Part #
IXGP15N120B
Package / Case
TO-220-3
Description
IGBT 1200V 30A 150W TO220AB
R-PSFM-T3
Switching Energy :
1.75mJ (off)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Current - Collector (Ic) (Max) :
30A
Power Dissipation-Max (Abs) :
150 W
Element Configuration :
Single
Turn Off Time-Nom (toff) :
660 ns
Supplier Device Package :
TO-220AB
Base Product Number :
IXGP15
Factory Lead Time :
8 Weeks
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Input Type :
Standard
Td (on/off) @ 25°C :
25ns/180ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 15A
Series :
HiPerFAST™
Mount :
Collector Current-Max (IC) :
30 A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Position :
Product Status :
Active
Weight :
2.299997g
Max Power Dissipation :
150W
Power - Max :
150W
Fall Time-Max (tf) :
320 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Turn On Time :
43 ns
IXYS Corporation
Max Collector Current :
30A
Collector Emitter Saturation Voltage :
3.2V
Test Condition :
960V, 15A, 10 Ω, 15V
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Number of Pins :
1200V
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A
Package / Case :
TO-220-3
Base Part Number :
IXG*15N120
Gate Charge :
69nC
POWER CONTROL
Datasheets
IXGP15N120B
Littelfuse IXGP15N120B
IXGP15N120B                                 Description
IXGP15N120B                                 Applications
• PLC analog input modules
• Weigh scales and strain-gauge digitizers
• Temperature, pressure measurement
• Lab instrumentation
• Process analytics
IXGP15N120B                              Features
• High input voltage (AC187 - 528V)
• Peak load possible
FCA50F, FCA75F (at AC240 - 528V)