IXGN60N60
Mfr.Part #
IXGN60N60
Description
IGBT MOD 600V 100A 250W SOT227B
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Input :
Standard
Surface Mount :
No
Mount :
Chassis Mount, Screw
Transistor Application :
POWER CONTROL
Input Capacitance :
4nF
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Power - Max :
250W
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Max Collector Current :
100A
Collector Current-Max (IC) :
100 A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Lead Free :
Lead Free
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.7V
Supplier Device Package :
SOT-227B
NTC Thermistor :
No
200μA
Voltage - Rated DC :
600V
Rise Time :
30ns
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Package Shape :
RECTANGULAR
IGBT Type :
PT
Fall Time-Max (tf) :
700ns
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
4nF @ 25V
Current Rating :
100A
Pin Count :
IXYS
Number of Terminations :
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
IXGN60
Max Power Dissipation :
250W
Turn Off Time-Nom (toff) :
650 ns
Package :
Bulk
yes
Additional Feature :
Fast
1 (Unlimited)
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Base Part Number :
IXG*60N60
Power Dissipation-Max (Abs) :
250 W
Current - Collector (Ic) (Max) :
100A
Turn On Time :
50 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.7V @ 15V, 60A
Power Dissipation :
250W