IXGN200N60A2
Mfr.Part #
IXGN200N60A2
Description
IGBT MOD 600V 200A 700W SOT227B
Base Part Number :
IXG*200N60
Power - Max :
700W
Collector Current-Max (IC) :
200 A
Turn Off Time-Nom (toff) :
950 ns
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Base Product Number :
IXGN200
Input Capacitance :
9.9nF
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Max Power Dissipation :
700W
Product Status :
Obsolete
Case Connection :
Isolated
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Series :
Turn On Delay Time :
60 ns
Lead Free :
Lead Free
Published :
NTC Thermistor :
No
Turn On Time :
120 ns
Package Shape :
RECTANGULAR
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Transistor Application :
Motor Control
Max Collector Current :
200A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.35V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.35V @ 15V, 100A
IGBT Type :
PT
Nickel (Ni)
Package :
Tube
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Surface Mount :
No
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
9.9nF @ 25V
Chassis Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Collector (Ic) (Max) :
200A