IXGH72N60B3
Mfr.Part #
IXGH72N60B3
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 600V 75A 540W TO247
Transistors - IGBTs - Single
Weight :
6.500007g
Current - Collector Pulsed (Icm) :
400A
ECCN Code :
EAR99
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Transistor Element Material :
SILICON
600V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Width :
5.3mm
Gate Charge :
230nC
Length :
16.26mm
Height :
21.46mm
Power Dissipation-Max (Abs) :
540 W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Collector Current-Max (IC) :
75 A
IXYS Corporation
Power - Max :
540W
Tube
Switching Energy :
1.38mJ (on), 1.05mJ (off)
Case Connection :
COLLECTOR
Series :
GenX3™
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max) :
75A
Test Condition :
480V, 50A, 3 Ω, 15V
Max Collector Current :
75A
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Number of Pins :
3
Package / Case :
TO-247-3
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXGH)
Max Power Dissipation :
540W
Number of Elements :
1
RoHS :
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Obsolete
Fall Time-Max (tf) :
160ns
Factory Lead Time :
30 Weeks
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Td (on/off) @ 25°C :
31ns/150ns
Min Operating Temperature :
-55 °C
Turn Off Time-Nom (toff) :
370 ns
Turn On Time :
63 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.8V @ 15V, 60A
Mounting Type :
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Number of Terminals :
Base Part Number :
IXG*72N60
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
150 °C