IXGH10N170A
Mfr.Part #
IXGH10N170A
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 1700V 10A 140W TO247
Stock
30
In Stock :
30
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.7kV
Turn-Off Delay Time :
190 ns
Surface Mount :
No
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Current - Collector (Ic) (Max) :
10A
RoHS :
Details
Technology :
Si
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm) :
20A
Package / Case :
TO-247-3
Collector-Emitter Voltage-Max :
1700 V
IXYS
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Product Type :
IGBT Transistors
Product Category :
IGBT Transistors
Base Product Number :
IXGH10
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Collector Current-Max (IC) :
10 A
Td (on/off) @ 25°C :
46ns/190ns
Height :
21.46 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Max Power Dissipation :
140W
IGBT Type :
NPT
Switching Energy :
380μJ (off)
Transistor Application :
Motor Control
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
6V @ 15V, 5A
Brand :
IXYS
Product Status :
Active
Max Collector Current :
10A
Gate Charge :
29nC
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700V
Base Part Number :
IXG*10N170
Turn Off Time-Nom (toff) :
240 ns
Published :
2003
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXGH)
Test Condition :
850V, 10A, 22 Ω, 15V
Width :
5.3 mm
Turn On Time :
107 ns
Mounting Type :
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.7kV
Subcategory :
IGBTs
Length :
16.26 mm
Turn On Delay Time :
46 ns
Configuration :
Factory Lead Time :
30 Weeks
Power - Max :
140W
Weight :
6.500007g
Datasheets
IXGH10N170A
Littelfuse IXGH10N170A
IXGH10N170A Description
IXGH10N170A is a high-voltage IGBT. The transistor IXGH10N170A provides high power density and is suitable for surface mounting. The transistor IXGH10N170A can be applied in Pulser circuits, AC motor speed control, DC servo and robot drives, DC choppers, Uninterruptible power supplies (UPS), and Switched-mode and resonant-mode power supplies applications due to the following features. The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 150℃. And the transistor IXGH10N170A in the TO-247 AD package with 140W  power dissipation.
IXGH10N170A Features
International standard packages: JEDEC TO-247 AD
High current handling capability
Very high frequency
MOS Gate turn-on: - drive simplicity
Rugged NPT structure
Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification