IXGH36N60A3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXGH36N60A3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 220W TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Power - Max :
220W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.4V @ 15V, 30A
Package :
Tube
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Packaging :
Tube
Turn On Time :
43 ns
Pbfree Code :
yes
Switching Energy :
740μJ (on), 3mJ (off)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/330ns
Published :
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5.5V
Product Status :
Obsolete
Surface Mount :
No
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Qualification Status :
Not Qualified
Gate Charge :
80nC
Lead Free :
Lead Free
IGBT Type :
PT
Mount :
Through Hole
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e1
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Configuration :
Single
Package / Case :
TO-247-3
Transistor Application :
POWER CONTROL
Number of Elements :
1
Current - Collector Pulsed (Icm) :
200A
Collector Current-Max (IC) :
36 A
Number of Terminations :
3
Input Type :
Standard
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Base Product Number :
IXGH36
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXGH)
Max Power Dissipation :
220W
Series :
GenX3™
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max (Abs) :
220 W
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Case Connection :
COLLECTOR
Mounting Type :
Factory Lead Time :
30 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
IXYS Corporation
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.4V
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
Turn Off Time-Nom (toff) :
1000 ns
Test Condition :
400V, 30A, 5 Ω, 15V