IRG7PH37K10DPBF
Mfr.Part #
IRG7PH37K10DPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 1200V 45A 216W TO247AC
Stock
71
In Stock :
71
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Rise Time-Max :
45ns
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Input Type :
Standard
Td (on/off) @ 25°C :
50ns/240ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switching Energy :
1mJ (on), 600μJ (off)
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
ECCN Code :
EAR99
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 15A
Number of Pins :
3
Test Condition :
600V, 15A, 10 Ω, 15V
Package / Case :
TO-247-3
Fall Time-Max (tf) :
100ns
Published :
2013
Reverse Recovery Time :
120 ns
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Collector (Ic) (Max) :
45A
Mounting Type :
Through Hole
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.4V
Max Collector Current :
25A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A
Max Power Dissipation :
216W
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
N-Channel
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.4V
Gate Charge :
135nC
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
7.5V
Datasheets
IRG7PH37K10DPBF
Infineon Technologies IRG7PH37K10DPBF
IRG7PH37K10DPBF Description
Produced by Infineon Technologies is IRG7PH37K10DPBF. IGBT Transistors make up its category. It is used in many different fields, including projectors, enterprise systems, and automotive hybrid, electric, and powertrain systems. And here are this part's primary specifications: IGBT 1200V 45A 216W TO247AC.