IRF40H233XTMA1
Mfr.Part #
IRF40H233XTMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
TRENCH <= 40V
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Feature :
Standard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
IRF40H233XTMA1
Infineon Technologies IRF40H233XTMA1
IRF40H233XTMA1  Description
The IRF40H233XTMA1 is a 40 A, 60 V power MOSFET transistor designed for high-power applications that require low on-state resistance, fast switching, and high reliability. Its advanced process technology allows it to provide high performance and efficiency, making it suitable for use in power supplies, DC-DC converters, motor drives, inverters, UPS systems, welding equipment, and switching regulators. Its low on-state resistance helps to minimize power losses and maximize efficiency, while its fast switching speed allows it to quickly respond to changes in load current. Its maximum junction temperature of 175°C ensures reliable operation even in high-temperature environments.
IRF40H233XTMA1  Features
Low on-state resistance (RDS(on)) of 3.3 milliohms (max) at VGS = 10 V
40 A continuous drain current at 25°C
175°C maximum junction temperature
Fast switching speed
Advanced process technology
RoHS-compliant
IRF40H233XTMA1  Applications
Power supplies
DC-DC converters
Motor drives
Inverters
UPS systems
Welding equipment
Switching regulators
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26