IPP80N06S405AKSA2
Mfr.Part #
IPP80N06S405AKSA2
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CHANNEL_55/60V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Weight :
6.000006g
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
yes
Published :
Case Connection :
DRAIN
Package / Case :
TO-220-3
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Number of Channels :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.0057Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Dual Supply Voltage :
60V
Surface Mount :
No
Transistor Element Material :
SILICON
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
80A
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320A