IPP80N04S3-03
Mfr.Part #
IPP80N04S3-03
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Series :
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
110 nC @ 10 V
Power Dissipation (Max) :
188W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.5mOhm @ 80A, 10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package :
PG-TO220-3-1
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
N-Channel
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7300 pF @ 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A (Tc)
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
FET Feature :
Channel Type :
N
Package :
Bulk
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 120µA
Continuous Drain Current Id :
80
Datasheets
IPP80N04S3-03
Infineon Technologies IPP80N04S3-03
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 3.5mOhm @ 80A, 10V ±20V 7300 pF @ 25 V 110 nC @ 10 V 40 V TO-220-3
IPP80N04S3-03 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 7300 pF @ 25 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 40 V drain to source voltage (Vdss).
IPP80N04S3-03 Features
a 40 V drain to source voltage (Vdss)