IPP70N10S3L12AKSA1
Mfr.Part #
IPP70N10S3L12AKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 70A TO220-3
Stock
426
In Stock :
426
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5550pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Published :
2012
Surface Mount :
No
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12.1m Ω @ 70A, 10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Series :
OptiMOS™
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.4V @ 83μA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
125W Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
70A
Packaging :
Tube
Avalanche Energy Rating (Eas) :
154 mJ
FET Type :
N-Channel
Drain-source On Resistance-Max :
0.0123Ohm
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
70A Tc