IPP65R280E6XKSA1
Mfr.Part #
IPP65R280E6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 13.8A TO220-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn-Off Delay Time :
76 ns
Vgs (Max) :
±20V
TO-220-3
Factory Lead Time :
14 Weeks
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
3
Turn On Delay Time :
11 ns
Pin Count :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
950pF @ 100V
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max :
104W Tc
Avalanche Energy Rating (Eas) :
290 mJ
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
13.8A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 440µA
Rise Time :
9ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
JESD-609 Code :
e3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13.8A Tc
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain-source On Resistance-Max :
0.28Ohm
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
CoolMOS™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
1
Published :
Max Dual Supply Voltage :
650V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
280m Ω @ 4.4A, 10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Datasheets
IPP65R280E6XKSA1
Infineon Technologies IPP65R280E6XKSA1
N-Channel Tube 280m Ω @ 4.4A, 10V ±20V 950pF @ 100V 45nC @ 10V TO-220-3
IPP65R280E6XKSA1 Description
The IPP65R280E6XKSA1 is a  650V CoolMOSTM E6 Power Transistor.