IPP65R280C6
Mfr.Part #
IPP65R280C6
Package / Case
TO-220-3
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 6
3
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation :
104W
Packaging :
Tube
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
RoHS Status :
RoHS Compliant
Continuous Drain Current (ID) :
13.8A
Turn-Off Delay Time :
105 ns
Turn On Delay Time :
13 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
950pF @ 100V
Qualification Status :
Not Qualified
Fall Time (Typ) :
12 ns
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 440µA
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-220-3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
290 mJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drain-source On Resistance-Max :
0.28Ohm
Halogen Free :
Halogen Free
Lead Free :
Lead Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13.8A Tc
Max Dual Supply Voltage :
650V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Terminal Position :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rise Time :
11ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
280m Ω @ 4.4A, 10V
Pin Count :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
104W Tc
Series :
CoolMOS™
Mount :
NOT SPECIFIED
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
39A
Datasheets
IPP65R280C6
Infineon Technologies IPP65R280C6
N-Channel Tube 280m Ω @ 4.4A, 10V ±20V 950pF @ 100V 45nC @ 10V TO-220-3
IPP65R280C6XKSA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 290 mJ.A device's maximum input capacitance is 950pF @ 100V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 13.8A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 105 ns.Its maximum pulsed drain current is 39A, which is also its maximum rating peak drainage current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 13 ns.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.Powered by 650V, it supports maximum dual supply voltages.This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IPP65R280C6XKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 290 mJ
a continuous drain current (ID) of 13.8A
the turn-off delay time is 105 ns
based on its rated peak drain current 39A.