IPP60R450E6
Mfr.Part #
IPP60R450E6
Package / Case
TO-220
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Stock
148
In Stock :
148
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Halogen Free :
Halogen Free
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
yes
Pin Count :
NOT SPECIFIED
Turn On Delay Time :
11 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Mount :
Through Hole
Package / Case :
TO-220
Transistor Application :
SWITCHING
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
26A
Rise Time :
9ns
Turn-Off Delay Time :
70 ns
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Drain-source On Resistance-Max :
0.45Ohm
Continuous Drain Current (ID) :
9.2A
Fall Time (Typ) :
10 ns
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Max Dual Supply Voltage :
600V
Qualification Status :
Not Qualified
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Max Operating Temperature :
150°C
Polarity/Channel Type :
ENHANCEMENT MODE
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Dissipation :
74W
Datasheets
IPP60R450E6
Infineon Technologies IPP60R450E6
600V TO-220
IPP60R450E6 Overview
Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 9.2A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 70 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 26A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 11 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.With its 600V power supply, it is capable of handling a dual voltage maximum.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 600V in order to operate.
IPP60R450E6 Features
a continuous drain current (ID) of 9.2A
the turn-off delay time is 70 ns
based on its rated peak drain current 26A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)