IPP065N04N G
Mfr.Part #
IPP065N04N G
Description
MOSFET N-CH 40V 50A TO220-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2.8pF @ 20V
Power Dissipation-Max :
68W Tc
Packaging :
Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.5mOhm @ 50A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
34nC @ 10V
Series :
OptiMOS™
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Supplier Device Package :
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A Tc
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 200μA
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
IPP065N04N G
Infineon Technologies IPP065N04N G
N-Channel Tube 6.5mOhm @ 50A, 10V ±20V 2.8pF @ 20V 34nC @ 10V 40V TO-220-3
IPP065N04N G Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 2.8pF @ 20V.The transistor must receive a 40V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IPP065N04N G Features
a 40V drain to source voltage (Vdss)