IPL65R650C6SATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPL65R650C6SATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 6.7A THIN-PAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
650m Ω @ 2.1A, 10V
Halogen Free :
Halogen Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6.7A Tc
Element Configuration :
Single
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
440pF @ 100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-N5
Terminal Position :
Dual
FET Type :
N-Channel
Lead Free :
Contains Lead
Number of Channels :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.65Ohm
Turn On Delay Time :
12 ns
Pbfree Code :
yes
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Form :
NO LEAD
Rise Time :
9ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 210µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
75.891673mg
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Continuous Drain Current (ID) :
6.7A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Package / Case :
8-PowerTDFN
Series :
CoolMOS™ C6
Max Dual Supply Voltage :
650V
Fall Time (Typ) :
13 ns
Power Dissipation-Max :
56.8W Tc
Number of Pins :
8
Number of Terminations :
5
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
21nC @ 10V
Case Connection :
DRAIN
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±20V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
IPL65R650C6SATMA1
Infineon Technologies IPL65R650C6SATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 650m Ω @ 2.1A, 10V ±20V 440pF @ 100V 21nC @ 10V 8-PowerTDFN