IHM2PM8R2K
Mfr.Part #
IHM2PM8R2K
Description
FIXED IND 8.2UH 11.25A 13MOHM TH
Fixed Inductors
Depth :
13.08mm
Tolerance :
±10%
Inductance :
8.2μH
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Lead/Base Style :
Radial
DC Resistance (DCR) :
13mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
25.78mm
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
11.25A
Max DC Current :
11.25A
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
14.73mm
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Packaging :
Bulk
Published :
Datasheets
IHM2PM8R2K
IHM2PM8R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD