IHM2EB121K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHM2EB121K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 3A 175 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
DC Current :
3A
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
DC Resistance (DCR) :
175mOhm Max
Packaging :
Bulk
Depth :
13.08mm
Published :
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
175mOhm
Height :
14.73mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead/Base Style :
Radial
Series :
IHM-2
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
3A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance :
120μH
Military Standard :
Not
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Horizontal
Inductance Frequency - Test :
1kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1kHz
Length :
25.78mm
Lead Pitch :
12.7mm
Datasheets
IHM2EB121K
IHM2EB121K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD