IHM2EB150K
Mfr.Part #
IHM2EB150K
Description
FIXED IND 15UH 8.5A 22 MOHM TH
Current Rating (Amps) :
8.5A
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Lead/Base Style :
Radial
Military Standard :
Not
DC Current :
8.5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Resistance :
22mOhm
DC Resistance (DCR) :
22mOhm Max
Published :
Inductance :
15μH
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Lead Pitch :
12.7mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
1kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
13.08mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
25.78mm
Datasheets
IHM2EB150K
IHM2EB150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD