IHM2EB220K
Mfr.Part #
IHM2EB220K
Description
FIXED IND 22UH 6.5A 33 MOHM TH
Fixed Inductors
Length :
25.78mm
Resistance :
33mOhm
Tolerance :
±10%
Ferrite
Lead Pitch :
12.7mm
DC Current :
6.5A
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Radial
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
13.08mm
Test Frequency :
1kHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Current Rating (Amps) :
6.5A
Series :
IHM-2
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance :
22μH
DC Resistance (DCR) :
33mOhm Max
Datasheets
IHM2EB220K
IHM2EB220K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD