IHM2EB221K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHM2EB221K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 220UH 2.2A 330 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
2.2A
Material - Core :
Ferrite
Lead Pitch :
12.7mm
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
DC Resistance (DCR) :
330mOhm Max
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
25.78mm
Tolerance :
±10%
Shielding :
Unshielded
Series :
IHM-2
Inductance :
220μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
330mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
DC Current :
2.2A
Published :
Military Standard :
Not
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Lead/Base Style :
Radial
Depth :
13.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
1kHz
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Package / Case :
Radial, Horizontal
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
IHM2EB221K
IHM2EB221K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD