IHM2EB2R2K
Mfr.Part #
IHM2EB2R2K
Description
FIXED IND 2.2UH 15A 7 MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
Current Rating (Amps) :
15A
Inductance :
2.2μH
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Depth :
13.08mm
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Max Operating Temperature :
125°C
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Ferrite
Length :
25.78mm
Lead Pitch :
12.7mm
Lead/Base Style :
Radial
Test Frequency :
1kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
7mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
DC Current :
15A
Military Standard :
Not
Datasheets
IHM2EB2R2K
IHM2EB2R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD