IHM2PM471K
Mfr.Part #
IHM2PM471K
Description
FIXED IND 470UH 1.6A 610 MOHM TH
Inductance :
470μH
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Packaging :
Bulk
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Max Operating Temperature :
75°C
Current Rating (Amps) :
1.6A
Length :
25.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
13.08mm
DC Resistance (DCR) :
610mOhm Max
Max DC Current :
1.6A
Width :
12.7mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Height :
14.73mm
Shielding :
Unshielded
Termination :
Radial
Datasheets
IHM2PM471K
IHM2PM471K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD