IHM2PM270K
Mfr.Part #
IHM2PM270K
Description
FIXED IND 27UH 6A 37 MOHM TH
Length :
25.78mm
Max DC Current :
6A
Resistance :
37mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance :
27μH
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
6A
Depth :
13.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial, Horizontal
Test Frequency :
1kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Lead/Base Style :
Radial
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
DC Current :
6A
Height :
14.73mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Through Hole
Lead Pitch :
12.7mm
DC Resistance (DCR) :
37mOhm Max
Datasheets
IHM2PM270K
IHM2PM270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD