IHM2PM222K
Mfr.Part #
IHM2PM222K
Description
FIXED IND 2.2MH 690MA 3.3 OHM TH
Ferrite
Depth :
13.08mm
Max DC Current :
690mA
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Lead/Base Style :
Radial
Package / Case :
Radial, Horizontal
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Height :
14.73mm
Width :
12.7mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current Rating (Amps) :
690mA
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
3.3Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Inductance :
2.2mH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
26.4mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
IHM2PM222K
IHM2PM222K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD