IHM2PM1R2K
Mfr.Part #
IHM2PM1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 17A 5 MOHM TH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
5mOhm Max
Height :
14.73mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
13.08mm
Inductance :
1.2μH
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel
Max DC Current :
17A
Lead/Base Style :
Radial
Current Rating (Amps) :
17A
Radiation Hardening :
No
Length :
25.78mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
IHM2PM1R2K
IHM2PM1R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD