IHM2PM1R0K
Mfr.Part #
IHM2PM1R0K
Description
FIXED IND 1UH 17.8A 5 MOHM TH
Height :
14.73mm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
IHM-2
Width :
12.7mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
17.8A
Max DC Current :
17.8A
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
26.4mm
DC Resistance (DCR) :
5mOhm Max
Inductance :
1μH
Published :
Depth :
13.08mm
Datasheets
IHM2PM1R0K
IHM2PM1R0K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD