IHM2PM182K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHM2PM182K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8MH 770MA 2.42OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1.8mH
Series :
IHM-2
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
770mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Horizontal
Material - Core :
Ferrite
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Unshielded
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Tolerance :
±10%
Published :
DC Resistance (DCR) :
2.42Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Datasheets
IHM2PM182K
IHM2PM182K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD