IHM2PM150K
Mfr.Part #
IHM2PM150K
Description
FIXED IND 15UH 8.5A 22 MOHM TH
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current Rating (Amps) :
8.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Max DC Current :
8.5A
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Depth :
13.08mm
Tolerance :
±10%
Length :
25.78mm
Height :
14.73mm
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance :
15μH
DC Resistance (DCR) :
22mOhm Max
Datasheets
IHM2PM150K
IHM2PM150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD