IHM2PM102K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHM2PM102K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 1A 1.4 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Min Operating Temperature :
-55°C
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm Max
Shielding :
Unshielded
Lead/Base Style :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
1mH
Package / Case :
Radial, Horizontal
Series :
IHM-2
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
1A
Height :
14.73mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Packaging :
Bulk
Length :
25.78mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Max DC Current :
1A
Depth :
13.08mm
Datasheets
IHM2PM102K
IHM2PM102K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD